Proiectul centralei nucleare cu reactoare modulare mici (SMR) de la Doicești se apropie de o etapă decisivă, urmând ca în perioada 12–13 februarie 2026 să fie supus aprobării în Adunarea Generală a Acționarilor Nuclearelectrica. Anunțul a fost făcut de deputatul PNL de Dâmbovița, Aurelian Cotinescu, care subliniază importanța investiției pentru județ și pentru sistemul energetic național.
„Centrala nucleară cu reactoare modulare mici (SMR) de la Doicești — un proiect strategic de energie curată și siguranță energetică — este pe cale să intre în faza decisivă. În ședința Adunării Generale a Acționarilor Nuclearelectrica programată pentru 12-13 februarie 2026, se va supune aprobării Decizia Finală de Investiție (FID) în proiectul SMR de la Doicești” , a transmis deputatul dâmbovițean.
Potrivit acestuia, proiectul prevede instalarea a șase reactoare modulare mici, cu o capacitate totală de 462 MW, pe amplasamentul fostei termocentrale de la Doicești. Tehnologia utilizată va fi furnizată de compania americană NuScale Power.
„Îmi exprim speranța că acest proiect va fi acceptat, pentru că el reprezintă o investiție strategică”, a mai declarat Aurelian Cotinescu, precizând că tehnologia SMR oferă „o soluție de energie nucleară inovatoare, sigură și flexibilă, perfectă pentru integrarea cu sursele regenerabile”.
Deputatul PNL a evidențiat și impactul economic și social al investiției asupra județului Dâmbovița, menționând crearea a peste 1.500 de locuri de muncă în faza de construcție și a câtorva sute de posturi permanente în etapa de operare, precum și reducerea semnificativă a emisiilor de dioxid de carbon.
„Este una dintre cele mai importante decizii energetice ale ultimilor ano” , a subliniat Cotinescu, adăugând că va susține în continuare implementarea proiectului pe care îl consideră benefic pentru comunitate, economie și mediu.
AUTOR: F.S.